Kuru Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğün Tedavisi

Kuru Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğün Tedavisi

Kuru öksürüğe yönelik önlem şeklinde, ilk yapılması gereken şeyler: kişinin yer aldığı odayı fazlası ile havalandırmak ayrıca nemlendirmek olarak belirtilmekte. Hastanın ise, çokca sıvı alması, doğal bitki çayları içmesi gerekir. Öksürüğün nedeninin bilinmesinde artılar da var. Yalnız soğuk algınlığından meydana gelen bir hastalık ise, size bulunduğunuz yerde yapabileceğiniz, en kolay pratik bitkisel yardımlar. . 

Kuru Öksürük için Evde Yapabileceğiniz Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri:

– Alacağınız elmanın kabuğunu soymalı, 3-5 adet de çekirdeğini koyun, biraz da ıhlamur, bikaç karanfil, yine biraz tarçın kabuğu, az da limon katın. Belirtilen bu maddelerin hepsini sıkıca kaynatıp, dilerseniz bal ile karıştırıp sıcak bir şekilde içebilirsiniz. Tabi ılık bir şekilde verilmesi suretiyle küçültçocuklar için de kullanılabilir.

– 1 adet tatlı kaşığı kadar bal içine toz zencefili karıştırıp macun yaparak (tüketin), boğaz ve öksürüğe çok faydalı olacaktır. Ama dikkat edin çocuklara uygulamayın.
– Yine yaklaşık 2 tatlı kaşığı kadar dut pekmezine belli oranda karabiber katıp karıştırın ayrıca gün içinde bir kaşık veriniz. Birkaç gün içinde devam eden öksürük azalma gösterecektir. Ayrıca büyükler için olduğu gibi çocuklar da kullabilir.
– Önce bir adet çay kaşığı kadar karabiber , yine bir tatlı kaşığı bal ile ile karışımlı olarak verilir. Sonrasında da süt verilir. Bu yöntem yetişkinler için de baya etkili olduğu bilinmekte.
– Kabuklu biçimde iri elma,  bir miktar tarçın, bir tutam zencefil, ıhlamur, iri bir ayva ile kabuklu bir limonu belli süre kaynatarak suyunu içirmelisiniz. Kişinin göğsünü yumuşatacak ayrıca öksürüğü ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
– Küçük çocuğu yatağa yatırırken oda sıcaklığındaki bir miktar balı sırtına sürerek, üst kısmına gazete ya da kağıt havlu ile sarıp, uyumasını sağlamanız gerekir. Bu durum 2 veya 3 defa yapıldığında öksürüğü ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
– Ihlamur ile bir tutam ayva yaprağı birlikte kaynatılıp içildiğinde, öksürük ortadan kalkar.
– Yine belli miktar kekiği su ile beraber kaynatarak içine bal koyup ılıştırılır. Tabi soğumaya yakın bu karışımı bebeklere verilmesi ile birlikte öksürüğü azaltacaktır.
– Belli bir miktarda nişastayı bir miktar suyla kaynatıp içine de limon veya portakal suyu ekleyin bir miktar da tatlandırmak adına pekmez koyun. Bu özel karışımı ılık ılık içirmelisiniz. Kuru öksürük yaşayan kişinin krizi kısa zamanda kesilecektir.
– Bir miktar zeytinin yağını belli sürede ısıtın ayrıca içine karabiber ekleyerek pişirin, bir süre yansın. Ardından ılımaya başlayınca öksüren çocuk ya da büyük insanın, sırt bölgesine ya da göğsüne sürüp masaj gibi ovalayın. Tabi yine üst kısmına, hafif emince ısınmış bir bez örtün sıkıca giyinmesini yardım edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ